Jubiliejų minintis „Caritas“ visuomenėje skleidžia gerumą

Vilkaviškio krašto laikraštis „Santaka“

Andrius GRYGELAITIS

„Su vargstančiais ir viltimi“ – būtent taip skamba katalikiškos „Carito“ organizacijos šūkis. Šį   šeštadienį Vilkaviškio vyskupijos „Caritas“ mūsų mieste minės savo veiklos trisdešimtmetį.

Vilkaviškio vyskupijos „Caritas“ turi daugiau nei 300 savanorių. Didžioji dalis iš jų jau rytoj rinksis į Vilkaviškio Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo katedrą, kurioje minės savo organizacijos trisdešimtmetį. Šventė 11.30 val. prasidės kunigo Roberto Grigo katecheze, 12 val. bus aukojamos šv. Mišios, o po jų vyks „Carito“ savanoriams skirtas koncertas. Muzikinę programą dovanos atlikėjai Egidijus Bavikinas bei Liudas Mikalauskas.

Iš katedros šventė persikels į Vilkaviškio kultūros centrą. Čia mintimis apie „Carito“ organizaciją dalysis Vilkaviškio vyskupas Rimantas Norvila, buvę Vilkaviškio vyskupijos „Carito“ vadovai kunigai Deimantas Brogys ir Arvydas Liepa, taip pat dabartinis direktorius kun. Gintaras Urbštas, keletas kitų svečių.

Savanoriai bus pakviesti pasižiūrėti filmuką apie organizacijos veiklą, jiems pasirodymą dovanos Vilkaviškio vyskupijos „Carito“ Kalvarijos vaikų dienos centro kolektyvas „Žiniukas“, vadovaujamas Karolinos Jašinskaitės. Po oficialiosios dalies visų lauks bendra agapė.

Tapo neatsiejama dalimi

„Carito“ organizacija įsteigta 1989 m. balandžio 15 d. Tai buvo neeilinis įvykis Lietuvos katalikų bažnyčiai ir visai valstybei. Per steigiamąjį suvažiavimą, vykusį Kauno sporto halėje, buvo apibrėžtos iki šiol nepakitusios „Carito“ veiklos kryptys: žmogaus auklėjimas ir ugdymas, vargo mažinimas, dvasinių vertybių puoselėjimas. „Caritas“, atpažinęs opiausias visuomenės problemas, ėmėsi jas spręsti.

Įkurtos labdaros valgyklos, senelių ir vaikų globos namai, pagalbos šeimoms centrai, slaugos ligoninės, vaistinės, įgyvendintos kitos panašios iniciatyvos. Šiandien tai visoje Lietuvoje veikiantis pagalbos tinklas, siekiantis visuomenėje mažinti skurdą ir socialinę atskirtį.

„Caritas“ turi platų pagalbos šeimai ir vaikams tinklą, teikia pagalbą sergantiems, vienišiems, vyresnio amžiaus žmonėms, aprūpina stokojančiuosius maistu bei drabužiais, įgyvendina įvairias programas, skirtas benamiams, taip pat asmenims, patiriantiems smurtą ir turintiems priklausomybių. Ši organizacija vykdo migrantų, pabėgėlių, nuteistųjų, darbo neturinčių asmenų integraciją į visuomenę.

Pastaraisiais metais visoje šalyje „Carito“ veiklose darbuojasi daugiau nei 200 darbuotojų ir per 3, 5 tūkst. savanorių. Praėjusiais metais šios organizacijos dėka pagalbą gavo daugiau nei 35 tūkst. Lietuvos gyventojų.

„Per trisdešimt metų „Carito“ organizacija tapo neatsiejama visuomenės dalis. Per šį laiką sukaupta didžiulė patirtis bendraujant su visuomene, rašant projektus ar administruojant įvairius fondus. Mūsų organizacija išugdė daug puikių asmenybių. Pavyzdžiui, dabartinis socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis – buvęs Vilniaus „Carito“ direktorius. Per tris dešimtmečius nuveikėme daug gražių darbų, į visuomenę integravome daugybę žmonių, dalį iš jų tarsi prikėlėme naujam gyvenimui“, – sakė Vilkaviškio vyskupijos „Carito“ direktorius kun. G. Urbštas.

Vilkaviškio vyskupijos „Caritas“ vienija septynių dekanatų katalikiškas organizacijas. Viena iš jų – Vilkaviškio dekanato. Po jos sparnu glaudžiasi daugelis mūsų rajono parapijų „Carito“ skyrių. Vilkaviškio dekanato „Carito“ pirmąja vadove buvo Ona Brilienė, ją pakeitė Konstancija Pušinaitienė. Šiuo metu vadovauja Gema Barkauskienė.

Prisidėti prie Vilkaviškio „Carito“ organizacijos veiklos gali ir „Santakos“ skaitytojai, pervesdami auką į SEB banko sąskaitą LT47 7044 0600 0782 6570.

Mūsų rajone „Caritas“ ėmė veikti beveik tuo pat metu, kaip ir visoje šalyje. Iš pradžių buvo įsteigti trys skyriai: Vilkaviškio, Kybartų ir Pajevonio. Vėliau nauji įsikūrė Pilviškiuose, Bartninkuose, Gražiškiuose, Virbalyje, Keturvalakiuose, Gižuose, Žaliojoje, Vištytyje, Lankeliškiuose. Šiandien „Caritas“ veikia didžiojoje dalyje parapijų.

Daugėja gerumo

Vilkaviškio vyskupijos „Carito“ atstovai žmonėms teikia tiek materialinę, tiek psichologinę pagalbą, konsultuoja įvairiais klausimais. Kun. G. Urbštas pasakojo, kad sunkiau besiverčiančioms šeimoms padedama susitvarkyti buityje, įsigyti įvairių gyvenimo kokybę pagerinančių daiktų.

„Buvo keli atvejai, kai sudegė žmonių namai. Per šv. Mišias kvietėme visus padėti, kas kuo gali. Neseniai rinkome aukas vienai mergaitei, kuri laukė sunkios operacijos. Vargstantiesiems teikiame įvairią pagalbą. Pavyzdžiui, vyskupijoje turime keletą valgyklėlių, kuriose nepasiturintieji gali gauti lėkštę karštos sriubos. Tokia valgyklėlė yra ir Vilkaviškyje. Taip pat veikia dienos centrai, yra galimybė nemokamai gauti neįgaliesiems skirtų įrenginių“, – vardijo „Carito“ direktorius kun. Gintaras Urbštas.

Jo pavaduotoja Giedrė Volff teigė, kad organizacija renka labdarą ne tik iš verslo atstovų ar pavienių asmenų, bet daug bendradarbiauja ir su užsienio partneriais. Didžiausi iš jų – Amerikoje įsikūręs Lietuvos dukterų draugijos Detroito skyrius bei Vokietijos organizacija „Hilfe Litauen-Belarus e.V.“. Įgyvendinama nemažai Europos Sąjungos bei įvairių ministerijų projektų. Per juos vykdomi tėvystės įgūdžių mokymai, teikiamos psichologų, socialinių darbuotojų bei mediacijos paslaugos ir kt.

„Žmonės gana noriai aukoja mūsų organizacijai. Tiesa, dažniausiai po nedideles sumas. Nemažai Lietuvos gyventojų prisideda per adventą aukodami už „Carito“ žvakutes ir dalyvaudami akcijoje „Gerumas mus vienija“. Visos surinktos lėšos skiriamos labiausiai jų stokojantiesiems. Labai džiaugiamės ne tik aukotojais, bet ir savanoriais. Jų mūsų organizacijoje yra paties įvairiausio amžiaus. Aišku, visada norėtųsi, kad žmonių būtų dar daugiau“, – kalbėjo G. Volff.

Jai antrino ir kun. G. Urbštas. Anot jo, savanorystė stiprina bendruomenę. Socialiai sunkiau gyvenantys asmenys dažniausiai būna apleidę ir tikėjimą. Gavę pagalbą jie neretai grįžta ir į tikėjimo kelią. Abu pašnekovai tikina pastebėję, kad pastaruoju metu visuomenėje gerumo nuolat daugėja – pasiturintys žmonės su stokojančiaisiais mieliau dalijasi viskuo, kuo tik gali.

Aktyviausi – vilkaviškiečiai

Rytoj į jubiliejinę trisdešimtmečio šventę keliaus ir 23 Vilkaviškio Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo parapijos „Carito“ nariai. Neabejotinai tai yra pats aktyviausias ir gausiausias Vilkaviškio dekanato „Carito“ skyrius. Kaip pasakojo jo vadovė Nijolė Augustaitienė, vilkaviškiečių „Carite“ daugiausia darbuojasi pensinio amžiaus moterys, kurias vienija bendras troškimas padėti kitiems. Vilkaviškio parapijos „Caritas“ vykdo įvairias veiklas.

„Mūsų savanorės daug dirba rinkdamos ir dalydamos labdarą. Turime siuvyklėlę bei krautuvėlę, kurioje gautą uždarbį skiriame labiausiai stokojantiesiems. Dažniausiai į mus kreipiasi tie, kurie neišgali nusipirkti vaistų, maisto ar drabužėlių vaikams. Turime per dvi dešimtis nuolat globojamų šeimų. Piniginės paramos kasmet prašo 10–15 žmonių. Prieš kiekvieną rugsėjį mokykloms skiriame šiek tiek lėšų, kad įstaigos aprūpintų dalį vaikų būtiniausiomis priemonėmis. Dažnai vykstame į Gudkaimio globos namus, vežame seneliams dovanų. Du kartus per metus dalyvaujame „Maisto banko“ akcijoje. Vykstame į piligrimines keliones, kiekvienais metais dalyvaujame šv. Mišiose už gyvus ir mirusius „Carito“ savanorius“, – vardijo N. Augustaitienė.

Ji taip pat pasakojo, kad Vilkaviškio „Carito“ nariai ne tik dirba savanorystės pagrindais, bet neretai ir patys finansiškai prisideda prie įvairių sumanymų. Vilkaviškio parapijos „Carito“ vadovė pasidžiaugė, kad jų idėjas bei sumanymus palaiko bei padeda įgyvendinti dekanas Vytautas Gustaitis. Jos teigimu, padėti kitiems – didžiausias įmanomas džiaugsmas bei pakylėjimas.

„Padedame ne tik kitiems, bet ir sau. Mes beveik visos esame pensinio amžiaus, tad sėdėti namuose kartais pabosta. Smagu susitikti su bendraminčiais ir daryti gerus darbus. Tada ir pats visai kitaip jautiesi. Gera žinoti, kad esi kažkam reikalingas“, – sakė Vilkaviškio parapijos „Carito“ narė Regina Alkevičienė.

Originalią straipsnio versiją rasite čia: http://www.santaka.info/?sidx=53330