Vilkaviškio vyskupijos „Caritas“ kompleksinė pagalba socialinės atskirties asmenims

2012 metais liepos mėn. Vilkaviškio vyskupijos „Caritas“ organizacija pradėjo vykdyti projektą „Kompleksinė pagalba socialinės atskirties asmenims“ Nr. VP1-1.3-SADM-02-K-03-073. Juo siekiama sukurti parapinės bendruomenės pagrindu veikiančią socialinės rizikos asmenų integracijos į darbo rinką sistemą, sudaryti galimybes socialiai atskirtiems asmenims įgyti darbo rinkoje paklausią specialybę, per ekonominį aktyvumą ir užimtumą tampant visaverčiais visuomenės nariais. Projekto tikslinė grupė – nuteistieji laisvės atėmimo bausmėmis, moterys, po ilgesnės pertraukos (nedarbo trukmė viršija 24 mėnesius) grįžtančios į darbo rinką, socialinės rizikos šeimos, neįgalieji, asmenys, sergantys priklausomybės nuo alkoholio ligomis.

Kalbinti projekto dalyviai pasakojo, kad apie šią „Caritas“ siūlomą galimybę įgyti profesiją sužinojo iš labai įvairių šaltinių: vieni per veiklą parapijose, kitiems tiesiog pasakė artimieji ar pažįstami.

Kybartietis Darius Stasiukaitis projektu susidomėjo prieš porą metų. Vaikinas pasakoja, kad labiausiai jam patiko tai, jog bus galima įsigyti norimą elektriko specialybę. Anksčiau dėl įvairių priežasčių ir finansų šeimoje trūkumo apie mokymąsi jis galėjo tik pasvajoti. „Atvažiavau į Vilkaviškio vyskupijos „Caritas“ paklausti, ar galėčiau dalyvauti projekte. Pasikalbėjome, gavau informacijos apie visas sąlygas ir sutarėme, kad pirmines socialines konsultacijas lankysiu Kybartuose esančiame „Caritas“ filiale. Tai buvo labai patogu, nereikėjo kaskart važiuoti į Marijampolę“, – savo naujo gyvenimo pradžią prisimena Darius.

Surinkus grupę norinčių mokytis elektriko profesijos, kursai vyko O. Čirvinskienės mokymo centre. Darius tą laikotarpį mini, kaip patį įdomiausią savo gyvenime. Apie elektrą jis mažai ką žinojo, todėl ir teorija, ir vėliau prasidėjusi praktika jam labai patiko. Teko pamatyti, kaip dirba profesionalūs elektrikai, netgi jų prižiūrimam atlikti paprastus remonto darbus, susijusius su elektra. Darius sako, kad kursai davė didžiulės naudos, nes po jų pats su siaubu prisiminė, kaip savamoksliškai namuose ką nors taisydavo, remontuodavo, pakeisdavo elektros lizdus. „Neturint teorinių žinių ir praktinių įgūdžių, prie elektros laidų geriau nekišti rankų, nes pasekmės gali būti labai skaudžios…“ – sako pašnekovas.

Baigęs kursus ir išlaikęs egzaminus Darius įgijo ne tik specialybę. Jis patobulino daugybę kitų socialinių įgūdžių, sužinojo, kaip ieškotis darbo. Vaikinas labai norėjo dirbti legaliai, gauti atlyginimą. Tiesa, pagal specialybę rasti darbą jam kol kas nepavyko, tačiau projekto metu įgyta profesija buvo stiprus argumentas darbinantis šaltkalviu koncerno „Alga“ plastiko ir aliuminio langų gamybos ceche. „Atėjęs įsidarbinti buvau atviras, kad apie langų gamybą nieko neišmanau. Tada mane priėmęs vadovas pasakė: „Norėsi – išmoksi“. Labai paskatino toks jo požiūris ir tikėjimas manimi. Stengiuosi savo darbą atlikti sąžiningai ir tiksliai“, – kalba vaikinas.

Jau metus langų gamybos ceche dirbantis Darius džiaugiasi tuo, ko išmoko, o visa ko pradžia, grąžinusi jį į visavertį gyvenimą ir suteikusi pasitikėjimo savimi, buvo „Caritas“ projektas. Čia jis dabar turi daug draugų, palaiko ryšius su organizatoriais.

Marijampolietėms Oksanai ir Vilmai šis projektas taip pat padėjo pradėti naują, įdomesnį gyvenimą. Apie galimybę įgyti norimą profesiją Oksana sužinojusi iš pažįstamų. Atėjo, pasikalbėjo, sutarė… Po socialinių konsultacijų moteriai išsipildė didžiausia gyvenimo svajonė – VŠĮ „Profesijų spektre“ ji labai gerais pažymiais baigė manikiūrininkės specialybę, dabar turi tai patvirtinantį dokumentą. Kol kas pagal specialybę moteris dar nedirba, tačiau įgytos žinios ir praktika tikrai ateityje jai pasitarnaus. Dar Oksana šiame projekte baigė anglų kalbos ir kompiuterinio raštingumo kursus, taigi paspirtis ieškant nuolatinio darbo yra didžiulė.

Rimtų sveikatos ir socialinių problemų turinčiai Vilmai, dar auginančiai ir neįgalų sūnų, taip pat pasisekė baigti kompiuterinio raštingumo kursus. Moteris su dėkingumu pasakoja, kaip buvo priimta į projektą, kokią pagalbą jai suteikė socialinės darbuotojos ir projekto vadovai. „Svarbiausia, jie leido patikėti, kad mano gyvenimas gali būti gražesnis ir įdomesnis. Aš dažnai ateinu į „Caritas“, čia man kaip antrieji namai, čia mano tikrieji draugai….“.

Projekto nauda džiaugiasi ir 44 metų Danutė, turinti aukštąjį išsilavinimą, viena auginanti mažametį sūnų. Apie Vilkaviškio vyskupijos „Caritas“ vykdomas veiklas ji sužinojo iš sūnaus ikimokyklinės įstaigos darbuotojų. Besimokydama moteris atsiskleidė kaip aktyvi, motyvuota, emocinga asmenybė. Lig tol Danutė buvo patyrusi traumų – prieš ją smurtavo sutuoktinis, sergantis alkoholizmu. Dėl vyro priklausomybės atsirado įsiskolinimų. Danutė norėjo pagerinti savo šeimos finansinę padėtį, todėl aktyviai naudojosi pasiūlytomis priemonėmis, kurios gali padėti sėkmingiau įsitraukti į darbo rinką. Nuolatinių konsultacijų metu buvo aptariamos įvairios darbo paieškos galimybės, analizuojamos klaidos. Dalyvavo skaitmeninio raštingumo, užsienio kalbos mokymuose, kurie labai patiko. Jai pavyko įsidarbinti siuvyk-loje, kadangi anksčiau buvo įgijusi siuvėjos specialybę. Darbdavys pasinaudojo Darbo biržos teikiamomis galimybėmis – Danutės darbo vieta buvo iš dalies subsidijuojama valstybės lėšomis.

„Aš nereikšmingas žmogutis. Aš vis bandau ir bandau suklijuoti savo gyvenimą iš naujo. Ir bandysiu tol, kol man pavyks“, – taip sakė dar viena projekto dalyvė Jolanta. Jos gyvenimo istorija labai skaudi. Nuo vaikystės patyrė nepriteklių, suaugusiųjų girtavimo pasekmes. Susikurti laimingą asmeninį gyvenimą jai taip pat nepavyko, trūko socialinių įgūdžių. Dvi nesėkmingos santuokos, patirtas smurtas, sūnaus netektis… Vėliau ir pati sielvartą pradėjo skandinti alkoholyje. Atėjusi į projektą Jolanta buvo nekalbi, užsidariusi, trūko pasitikėjimo savimi. Besimokant pamažu atsirado motyvacija keistis, moteris baigė užsienio kalbos kursus ir nusprendė įgyti kirpėjos profesiją. Atlikdama praktiką įgavo daugiau pasitikėjimo savimi ir aplinkiniais, sustiprėjo psichologiškai. Dabar ji nesijaučia kalta dėl visų buvusių savo ir artimų žmonių klaidų. Dėl šio projekto ir asmeninių pastangų jai pavyko pakeisti savo gyvenimą.

Kalbinti žmonės pripažino, kad įgyti specialybę šiais laikais daug kainuoja. Projekto dalyviai už gaunamas paslaugas nieko nemoka, todėl visi stengiasi pateisinti jais besirūpinančių žmonių lūkesčius.

Projekto administratorė Giedrė Volff pasakojo, jog projekte šiuo metu dalyvauja 143 asmenys ir yra pasiektas suplanuotas 32 procentų įdarbinimo rodiklis. 47 asmenys įsidarbino ir išdirbo ilgiau nei pusę metų.

Vilkaviškio vyskupijos „Caritas“ projekto „Kompleksinė pagalba socialinės atskirties asmenims“ vadovas kun. Arvydas Liepa labai džiaugiasi pasiektais rezultatais. Vertindamas projekto svarbą jis sakė, jog Europos Sąjungos fondų lėšomis suteikta pagalba buvo naudinga kiekvienam dalyvavusiam asmeniui.

Aldona KALINAUSKIENĖ

„Suvalkietis“, 2015 m. gegužės 21 d.

P1120743

 

.Caritas projektinio zenklai