Gal 0,5? Smagiau dalintis, sako Caritas

Po 0,5? O gal – 07? Tokia provokacija-kvietimu socialinę kampaniją „Smagiau dalintis“ pradeda Lietuvos Caritas.

Kai skiriame paramą, dažnas susiduriame su problema: kam labiau reikia pagalbos? Nukentėjusiems nuo karo Ukrainoje ar vaikams, kurie kovoja su vėžiu? Beglobiams gyvūnams ar dėl gaisro namus praradusioms šeimoms?

Pasirinkti vieną – nelengva. Todėl Caritas kviečia dalintis. Meile, rūpesčiu, pastoge, maistu. Ir – Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) procentais.

1,2 proc. galite skirti ne vienai organizacijai, o išdalinti kelioms. Pavyzdžiui organizacijai X skirti 0,7 proc., o organizacijai Y – 0,5 proc., – tokia pagrindinė kampanijos „Smagiau dalintis“ žinia.

Beje, 0,5 ir 0,7 proc. derinys skiriant 1,2 proc. GPM paramą – vienas rečiausių. Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) duomenimis, taip savo GPM už 2022 m. mokestinį laikotarpį padalijo tik 279 žmonės. Palyginimui, 27 798 žmonės savo GPM padalijo po pusę (0,6 proc.) dviems paramos gavėjams. Trims po 0,4 proc. skyrė 1 081 žmogus.

„1,2 proc. GPM skyrimas nedalijant – be konkurencijos. Visą galimą GPM dalį pasirinktam vienam paramos gavėjui pernai paskyrė 436 241 žmogus. Vadinasi, didžioji dalis nusprendusiųjų skirti paramą turi konkretų pasirinkimą, tuo džiaugiuosi. Tuo pačiu keliame klausimą – kaip pakviesti tuos, kurie visai neskiria?“, – svarsto Lietuvos Carito vadovė Deimantė Bukeikaitė.

Problema, kuri metais iš metų nesikeičia, kad daugiau nei 70 proc. galinčių prisidėti prie nevyriausybinių organizacijų veiklos iš viso niekam nepaskiria paramos. Pernai tokių gyventojų buvo net 77 proc. Dėl to, VMI skaičiavimais, paramos gavėjams nebuvo paskirstyti 35 mln. eurų.

„Kaip „atrakinti“ tų 77 proc. Lietuvos žmonių norą skirti 1,2 GPM? Netikiu, kad tiems žmonėms nerūpi duonos neturintys, skurdą, smurtą patiriantys, priklausomybėmis sergantys, vienatvę išgyvenantys, namų netekę ir nuo karo bėgantys. Jeigu 35 mln. eurų pasiektų nevyriausybines organizacijas – įsivaizduokite kiek dešimčių tūkstančių žmonių sulauktų reikalingos pagalbos visoje Lietuvoje!“ – sako D. Bukeikaitė.

Dėkodama visiems, kurie kasmet skiria savo GPM vienai ar padalina kelioms organizacijoms, Lietuvos Carito vadovė kviečia savo aplinkoje rasti bent po 5 žmones iš tų 77 proc. neskiriančiųjų GPM dalies ir padėti paskirti paramą, kuri nekainuoja: „Geri pavyzdžiai užkrečia, be to, kaip sako Caritas, – smagiau dalintis“.

VMI primena, kad prašymai skirti dalį GPM paramai teikiami tik elektroniniu būdu, specialiai tam skirto vedlio pagalba elektroninio deklaravimo sistemoje EDS (https://deklaravimas.vmi.lt/lt/Pradinis_Prisijungimo_puslapis/Prisijungimasperisorinessistemas.aspx.) iki gegužės 2 dienos.

 

#lietuvoscaritas smagiaudalintis.lt