Projektas „Alternatyvių investicijų detektorius“

Esfa projektas „Alternatyvių investicijų detektorius“ prasidėjo 2022 birželio mėn. Projektas bus vykdomas iki 2023 kovo 31 d.,  viso dalyvaus 35 asmenys, iš jų bus įdarbinta 14 asmenų. Projekto vertė: 38 tūkst. Projekto tikslinė grupė: šeimos, kurioms taikoma atvejo vadyba, asmenys paleisti iš laisvės atėmimo vietų, alkoholiu piktnaudžiaujantys asmenys, neįgalūs asmenys, nedirbantys socialiai pažeisti asmenys, Ukrainos karo pabėgėliai.

 


Šiame projekte po individualaus pagalbos plano daug dėmesio skirta individualioms konsultacijoms, kurių pagalba dalyviai išsigrynina tikslus. Dažniausiai iki tikslo prieinama per „gyvenimo istorijų“ išklausymą, kurios apipintos netektimis, sunkumais, tragedijomis, išdavystėmis, manipuliacijomis, gėda, savęs nuvertinimu, pažeminimu. Neperėjus šio etapo klientui sudėtinga racionaliai ir „blaiviai“ vertinti keliamus tikslus, būti emociškai ir psichologiškai stabiliu. Dažniausiai šiose istorijose dalyviai kaltina kitus dėl nesėkmių, nepasiektų tikslų. Taip pat dirbame su asmeninės motyvacijos stiprinimu, ieškome dalyvio stiprybių, kurios padėtų daryti gyvenime pokyčius. Šio projekto tikslas padėti darbo paieškoje, tarpininkauti įsidarbinant, stiprinti asmens motyvaciją. Dažnai tenka mokyti prisijungti prie el. bankininkystės, sukurti el. paštą, parašyti CV ir išsiųsti darbdaviui.

Užimtumo veiklos. Veikloje socialinių įgūdžių ugdymas, dalyvius įtraukėme į siuvimo mokymąsi. Prisidėjome prie akcijos pagalba ukrainiečiams – staltiesių, užuolaidų, virtuvinių pašluosčių, prijuosčių siuvimo. Taip pat bandėme sukirpti ir susiūti apmušalus kėdėms, mokėmės pataisyti per ilgą suknelę, patrumpinti kelnes, pasiaurinti sijoną, gražiai įsisiūti sagą. Mokėmės, kad kiekvienas panaudotas įrankius turi grįžti į savo vietą, o darbo vieta turi likti švari. Mokėmės tvarkyti patalpas, nuvalyti dulkes, išnešti šiukšles, rudenį tvarkėme aplinką, žiemos metu kasame sniegą.

Užmegzti ryšį ir suprasti kiekvieną dalyvį yra sudėtinga, reikia įvertinti emocinę psichologinę būseną, kokiame santykyje asmuo yra su aplinka ir pačiu savimi. Todėl pasitelkiami metodai, kurie padeda prieiti prie dalyvio, nustatant poreikį išryškėja aktualios temos, kurios skatina kalbėtis, dalintis savo gyvenimo patirtimis, įžvalgomis ir įsitraukti į diskusijas. Konfliktų sprendimo tema, bendravimo, kasdienių įpročių tema, baimės, aplinkos įtaka ir žmonių įtakos galia, depresija, alkoholio vartojimas, negebėjimas klausytis ir girdėti ir t.t. Pagal išgrynintas temas buvo organizuojami grupiniai užsiėmimai.

 

 

Alkoholio, psichotropinių medžiagų vartojimas nėra saikingas ar kontroliuojamas, kaip klientai teigia, tai dažna problema atskirtį patiriančių asmenų kasdienybėje. Prarastas darbas, nutrūkę ryšiai su šeima, atsiribojamą nuo visuomenės, „normalus“ draugų ratas siaurėja, bet plečiasi bendraminčių, palaikančių, suprantančiųjų „vartojančių alkoholį“ ratas. Todėl skatiname patį dalyvį papasakoti apie patirtus pojūčius vartojant alkoholį ir nevartojant alkoholio. Ar skirtumas yra? Kada geriau jaučiasi? Kada turi daugiau drąsos? Kokią galią suteikia asmeniui alkoholio vartojimas? Kada jis jaučiasi grupės nariu, priimtas ir suprastas? Šia aktualia tema ir dar daugelį kitų aktualių klausimų bandome aptarti, skatiname dalyvius dalintis savo patirtimi, stiprybe ir viltimi, kad išliktų kuo ilgiau blaivūs.

Labai aktualus ir kasdienis dalyvių elgesys. Dažnai būna dalyvis ateina su problema ir pradeda garsiai pasakoti, įsiterpia, nekreipia dėmesio į kitą, nevaldo emocijų ir dažnai toks asmuo sukelia grupėje destrukcija, niekas nenori klausytis tokio asmens, o jis nori būti išgirstas. Prisilietimas prie šių temų atskleidžia, kokie dalykai yra svarbūs ir aktualūs projekto dalyviams, norintiems stiprinti savo asmenybę ir būti pilnaverčiais visuomenės nariais. Siekiant padėti dalyviui išsigryninti tikslą, svarbu išklausyti dalyvį ir žinoti jam aktualias problemas, kurios gali būti kliūtis pokyčiams.